The Archbishop

The Most Rev. Rolando Octavus J. Tria Tirona, O.C.D., D.D., is the 34th Bishop and 4th Metropolitan Archbishop of Caceres.  He was born to Nicolasa Joven and Tomas Tria Tirona as youngest of eight siblings on July 22, 1946 in Sampaloc, Manila.   

He entered Carmel on August 15, 1964 and solemnly professed vows on February 10, 1968.   He was ordained priest on April 21, 1974 in Rome.  He was ordained as bishop on December 29, 1994 at the Manila Cathedral.

He served as Auxiliary Bishop of Manila from 1994 to 1996.  Then served as Bishop the Diocese of Malolos from 1996 to 2003.  He became the Bishop of Infanta for nine years (2003 – 2012). 

He was appointed as Metropolitan Archbishop of Caceres on September 8, 2012 and was installed as the Metropolitan Archbishop on November 14, 2012.

His episcopal motto is Christi Sumus, We Belong to the Lord.

Discover more:

ARCHDIOCESE OF CACERES

Pilgrim City of Naga, Philippines

© 2018 Archdiocese of Caceres. All Rights Reserved | Privacy Statement | Terms of Use | Disclaimer